Disk Hernileri

Disk hernisi (fıtıklaşma), omurlar arasında bulunan ve temel görevi yük absorbe etmek olan intervetebral disklerin yer değiştirmesi ya da dejenerasyonu sonucunda omuriliğe ya da omurilikten çıkan sinir köklerine bası yapmasıyla sonuçlanan bir klinik tablodur. Yaygın semptomlar arasında ağrı, parastezi ve kaslarda kuvvetsizlik bulunmaktadır.

Disk hernilerine; boyun (servikal) ve bel (lumbal) bölgelerinde sık rastlanılır. Disk hernilerinin oluşmasında kişinin postürü, kas kuvveti, esnekliği ve fiziksel aktivite düzeyi önemli rol oynayan faktörlerden olup ileri yaş ve fazla kilo hastalığa zemin hazırlayan nedenlerdendir. Bunlara ek olarak romatolojik hastalıklar, bireyin su tüketimi ve sigara kullanımı hastalığın görülme sıklığını arttıran risk faktörlerindendir. Disklerdeki fıtıklaşma genellikle dejeneratif bir klinik tablo olmasına rağmen travmatik nedenler sonucunda da oluşabilmektedir.

Disk hernilerinin tedavi seçenekleri arasında konservatif tedavi, ilaç tedavisi ya da cerrahi tedavi bulunur. Her disk hernisi cerrahi müdahale gerektirmez. Cerrahi tedavi kararı verilmesinde herniasyonun derecesi, bireyin semptomları ve günlük aktivite düzeyi önemli rol oynar. Konservatif tedavi disk hernilerinde kullanılan en önemli tedavi modalitesidir.

Konservatif tedavi kapsamında Mia Yaşam Merkezi’nde egzersiz tedavileri, kişinin ağrısına yönelik ağrı kesici fizyoterapi ajanları , elektroterapi, manuel terapi uygulamaları ve traksiyon gibi tedavi araçları alanında uzman fizyoterapistler tarafından uygulanmaktadır.

Tedavi yöntemlerinden biri olan traksiyon uygulaması, uygulamanın endike olduğu hasta grubunda gönül rahatlığıyla uygulanabilmektedir. En basit anlatımıyla traksiyon, bel ve boyun omurlarına uygulanan bir çekme tedavisidir. Çekme işlemi, omurların çevresinde yer alan kas ve yumuşak dokunun uzatılmasını sağlayarak  eklemi rahatlatmak amacıyla uygulanır.  MİA Yaşam Merkezi’nde bulunan uzay traksiyon cihazı ile hastalarımızın ağrılarını azaltmayı ve günlük yaşam kalitelerini arttırmayı hedeflemekteyiz.