Huzurevi ve Yaşlı Bakım Merkezi Nedir, Farklılıkları Nelerdir?

Ankara Huzurevi ve Yaşlı Bakım Merkezimiz; 55 yaş ve üzerindeki yaşlı kişileri huzurlu bir ortamda korumak, bakmak ve bu kişilerin sosyal ve psikolojik gereksinimlerini karşılamak amacıyla kurulan yatılı sosyal hizmet kuruluşudur.

Huzurevi: Dünya Sağlık Örgütü’nün (DSÖ) tanımına göre yaşlılık “çevresel faktörlere uyum sağlama yetisinin giderek azalması olarak tanımlanmış ve huzurevi ise 55 yaş üzerindeki kişilerin sağlıklı, huzurlu ve güvenli bir çevrede yaşadıkları, Psiko-Sosyal Destek Programı ile çevrelerine adaptasyonlarının sürdürüldüğü kuruluşlardır. Huzurevlerine günlük ihtiyaçlarını (yeme, içme ve tuvalet gibi) bağımsız olarak karşılayabilen, sürekli tıbbi bakım ve tedavi gerektiren ağır bir hastalık veya sakatlığı bulunmayan, akıl ve ruh sağlığı yerinde 55 yaş ve daha yukarı yaştaki kişiler alınmaktadır.

Huzurevlerine kabul edilecek yaşlılarda aranacak nitelikler aşağıdadır.

Huzurevlerine kabul koşulları:

l) 55 yaş ve üzeri yaşlarda olmak,

2) Kendi gereksinimlerini karşılamasını engelleyici bir rahatsızlığı bulunmamak yeme, içme, banyo, tuvalet ve bunun gibi günlük yaşam etkinliklerini bağımsız olarak yapabilecek durumda olmak,

3) Akıl ve Ruh sağlığı yerinde olmak,

4) Bulaşıcı hastalığı olmamak,

5) Uyuşturucu madde ya da alkol bağımlısı olmamak.

Ankara Yaşlı Bakım Merkezi: Yaşlı kişilerin yaşamlarını sağlık, huzur ve güven içinde sürdürmeleri amacıyla, kendi kendilerini idare edebilecek şekilde rehabilitasyonlarının sağlandığı, tedavisi mümkün olmayanların ise sürekli olarak özel bakım altına alındığı, bakıma ihtiyacı olan kişilerin barındıkları yatılı sosyal hizmet kuruluşudur. Huzurevlerinde kişinin yeme, içme, banyo, tuvalet gibi temel günlük ihtiyaçlarını kendi kendine yapabiliyor olması gerekmektedir. Bu ihtiyaçların tek başına yapılamaması halinde genellikle huzurevleri ile yaşlı bakım merkezi hizmetleri bulunmaktadır.

Yaşlı Bakım Merkezlerine kabul edilecek yaşlılarda aranacak nitelikler aşağıdadır.

Merkezlere kabul koşulları:

1) 55 yaş ve üzeri yaşlarda olmak,

2) Bedensel ve zihinsel gerilemeleri nedeniyle süreli ya da sürekli olarak özel ilgi, desteğe, korunmaya ve rehabilitasyona gereksinimi olmak,

4) Bulaşıcı hastalığı olmamak,

5) Uyuşturucu madde ya da alkol bağımlısı olmamak.