Koronavirüsle Mücadelede Fiziksel Aktivite Bağışıklığımızı Güçlendiren En Önemli İlaçtır

2 Kasım 2020 by Mia Yaşam Merkezi
thumbs_b_c_8e7403fe8d22a3db289799b780d6aa5b.jpg

Dünyada pandemi şeklinde yaşanan yeni koronavirüs enfeksiyonu (Kovid-19)  kişinin bağışıklık sistemini hedef alarak hafif enfeksiyondan ileri ve ölümcül enfeksiyona kadar vücutta önemli tahribat yapmaktadır. Tedavide en önemli adım ise enfeksiyondan korunma yollarının iyi bilinmesi ve uygulanmasıdır. Bu süreçte fiziksel aktivite düzeyimizi koruyarak ve sağlıklı beslenme ile bağışıklık sistemimizi kuvvetlendirmemiz hastalıkla mücadelede çok önemlidir.

‘’Sosyal Mesafeyi Koruyarak  Aktif Kal’’ sloganı ile yaşam şeklimizi değiştirmek en önemli ilk adımdır.

Çocuklar ve gençlerde aktif olmak, düzenli yapılan orta şiddette egzersiz ve spor, büyüme ve gelişmeyi hızlandırırken bağışıklık sistemimizi de güçlendirmektedir. Böylece sık görülen çocukluk çağı enfeksiyonlarının görülme sıklığı da belirgin olarak azalmaktadır.

Orta ve ileri yaşlarda ise bağışıklık sistemimizin zayıflaması ile kronik hastalıklar daha sık görülür. Bu yaşlarda düzenli yapılan fiziksel aktivite ve egzersiz bağışıklık sistemimizi yeniden güçlendirirken,  yaşlanmanın olumsuz etkilerine ve beraberindeki kronik hastalıklara karşı da önleyicidir.

Koronavirüs ile yaşamaya başladığımız yeni normalleşme döneminde çocuklar ve gençlerin çok sıçrayıcı ve solunumu zorlayan takım sporlarından kaçınması önemlidir. Sporcularda yoğun şiddette ani yüklenme şeklinde yapılan egzersiz bağışıklık sistemini baskılayarak mikroorganizmaların kolayca  vücuda girmesine ve enfeksiyonlara yatkınlığı artırır. Sporcularda koronavirüs enfeksiyonu daha ciddi sağlık sorunlarına yol açarak kalıcı solunum ve kondisyon problemleri yaratabilir. Bu nedenle antrenmanlarda şiddetli ani yüklenme şeklinde egzersizden kaçınılması ve egzersiz sonrası protein içeren gıdalar, lifli besin alımı, bol sıvı tüketimi ve yeterli dinlenmeye uyulması bağışıklığın güçlenmesi için çok önemlidir.

Orta ve ileri yaş gurubundaki kişilerin orta şiddette ve strese yol açmayacak egzersiz tiplerini seçmeleri ile bağışıklık sistemini güçlendirmek mümkündür. Önerimiz haftada 150 dakika yürümek, hafif koşu, haftada üç gün 30 dakika kas güçlendirme egzersizleri ve haftada 3 gün 30 dakika esneklik egzersizlerinin yapılmasıdır. Egzersiz uygulamaları sırasında doğru nefes alıp verme, diyaframın  kontrolünü sağlayarak akciğer kapasitesini artırırken, bir yandan da bel, sırt ve karın kaslarının güçlenmesine de destek olur. Böylece postürümüzde de düzeltme sağlayarak yanlış postüre bağlı kronik kas spazmlarını da önleyebiliriz.

Günlük ev ve bahçe işleri, merdiven inip çıkmak, ip atlamak, dans etmek gibi eğlenceli aktiviteler,  yoga veya thai-chi gibi esneklik, güç, dayanıklılık ve dengemizi artıran egzersizler düzenli yapıldığında koronavirüs enfeksiyonunun yarattığı psikolojik stresin de azalmasına destek olacaktır.

Pandemi şeklinde devam eden koronavirüs enfeksiyonu nedeni ile eğitim sistemi tamamen değişmiş ve okullarda verilen eğitim yerini e-okul sistemine bırakmıştır. Bu durum iş hayatını da olumsuz etkileyerek çoğu iş kolu zorunlu olarak evden çalışma sistemine geçmiştir. Bu süreçte bilgisayar başında uzun saatler yanlış postürde hareketsiz kalarak eğitim almak veya çalışmak her yaşta kişide  postüral bozukluklara yol açmaya başlamıştır. Boyun, sırt ve bel kaslarında ani tutulmalar, kas spazmları ve ağrı yakınması, bacaklarda artan kramplar, el bileklerinde ve dirseklerde ağrı ve sinir sıkışmaları gibi kas iskelet sistemine ait yakınmalarda artış görülmeye başlanmıştır.

Bu süreci önlemenin en önemli adımı yanlış duruş ve oturuşun yarattığı postür bozukluğunun farkına vararak aktif olmaya özen göstermektir. Sık aralarla postüral düzeltme yapmak, her 45 dakikada bir ayağa kalkmak, 5-10 dakika süre ile esneklik egzersizleri yapmak ile postürümüzü iyileştirmek ve kas spazmları ve ağrıdan korunmak mümkündür.

Aktif kal, güçlü kal, sağlıklı kal..

Sosyal Medya


miayasammerkezi


@miayasammerkezi


@miayasammerkeziHizmetlerimiz
Tanıtım Videomuz


Copyright © 2020 Mia Yaşam Merkezi | Her Hakkı Saklıdır.